Opublikowano Dodaj komentarz

Przepraszam, która kawa jest najlepsza?

najlepsza kawa, jak wybrać kawę, palarnia kawy kraków

Dziś zaczniemy nietypowo, od pytania z którym zmagamy się codziennie od początku istnienia palarni, czyli 25 lat. Jest to pytanie, które chyba najczęściej zadają nam nasi klienci i na które do dzisiaj nie znaleźliśmy odpowiedzi.

Dobra kawa nie musi być droga!

Uff, na wstępie chcemy was uspokoić. Dla większości osób najdroższa kawa nie jest najlepsza. Chociaż oczywiście są takie osoby, którym zasmakuje kawa, przy której trzeba otworzyć portfel trochę szerzej. Bardzo często słyszymy od klientów „Ta tańsza kawa smakowała mi bardziej”. Jest to niewątpliwie pozytywna wiadomość, z drugiej strony powoduje, że wybór kawy nie jest taki oczywisty.

A może kawy speciality?

Część z was na pewno wie czym są kawy speciality, lub przynajmniej słyszało ten termin. W skrócie są to kawy z reguły pochodzące z mniejszych plantacji, które zdobyły 80 lub więcej punktów (na 100) w skali SCAA (Specialty Coffee Association of America). Punkty przyznawane są przez licencjonowanego Q-Gradera, czyli kawowego odpowiednika sommeliera czy kipera. Ocenie podlegają między innymi aromat, smak, kwasowość, body. W ostatnich czasach obserwowany jest większe zainteresowanie kawami speciality dzięki czemu plantacje muszą dostarczać ziarna jak najwyższej jakości. Większość sprowadzanych przez naszą palarnie kaw należy do segmentu speciality.

Kawa – od jakiej zacząć?

Z drugiej strony nie każdy z nas jest Q-Graderem potrafiącym ocenić wszystkie wymienione składniki idealnej kawy, a zdarzają się także wielbiciele Robusty lub kawowych mieszanek, których formalnie nie możemy określić mianem kawy speciality. Dla wielu osób wizyta w naszej palarni lub w sklepie internetowym jest pierwszym kontaktem ze świeżo paloną, niekomercyjną kawą. Dlatego takim osobom najczęściej proponujemy rozpoczęcie kawowej przygody od klasyki takiej jak kawy z Brazylii, Kolumbii czy popularnych kaw afrykańskich. Należy także pamiętać, że smak kawy jest uzależniony od sposobu w jaki jest parzona, dzięki czemu te same ziarna mogą dać zupełnie inne doznania.

Najlepsza kawa – taka do której wracamy.

Jak widzicie, wybór pierwszej kawy nie jest taki prosty. Dlatego staramy się zachęcić naszych klientów do próbowania różnych kaw. W tym celu w naszym sklepie internetowym możecie znaleźć zestawy, dzięki którym z czasem na pewno znajdziecie swoją ulubioną kawę. Tylko pamiętajcie, że nawet na końcu tych poszukiwań warto rozpocząć je od początku. Ziarna odzwierciedlają miejsca z których pochodzą dzięki czemu zabierają nas na egzotyczną wycieczkę.  A która kawa jest najlepsza? Ta do której koniec końców i tak wrócicie i podacie ją swoim najbliższym, przy okazji opowiadając o swoich kawowych podróżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.