Kawa z Kongo

Wyświetlanie jednego wyniku

  • kawa ziarnista, kawa kongo kivu, kawa z afryki, palarnia kawy kraków, świeżo palona kawa

    Kawa Kongo Kivu

    23,50 84,00 
    Wybierz opcje

Wyświetlanie jednego wyniku

Kawa odegrała ogromną rolę w gospodarce Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Kongo nazywano „rajem dla kawy”. Niestety, mroczna kolonialna historia kraju, po której nastąpiły fale zamieszek politycznych spowodowały prawie całkowity upadek kawy w Kongo. Dziś kawa powraca w związku z inwestycjami wielu podmiotów z sektora prywatnego i publicznego. Kongo to kraj, który każdy kawosz i sklep z kawą powinien obserwować, ponieważ rozwijający się przemysł dostarcza coraz ciekawsze ziarna.

Demokratyczna Republika Konga była kiedyś znana jako spichlerz Afryki. Kraj ma od 75 do 80 milionów hektarów gruntów ornych, które rozciągają się od wysokich wzgórz prowincji Orientale na północny wschód, przez lasy deszczowe Parku Narodowego Virunga, aż po wulkaniczną glebę na brzegach jeziora Kivu.

Dokładna data przybycia kawy do Konga nie jest znana, ale niewątpliwie przybyła ona wraz z pierwszymi europejskimi osadnikami do tego regionu. „Odkrycie” Konga zwróciło uwagę króla Belgii Leopolda II, który szukał kolonii, którą mógłby nazwać własną. Oprócz ogromnych złóż złota, miedzi i kobaltu, kawa stała się ulubionym towarem generującym gigantyczne zyski.

Era po odzyskaniu niepodległości przyniosła zamieszanie polityczne i wojny, które trwały mniej więcej od 1960 do 1990 roku. W rezultacie ucierpiało wielu drobnych rolników w kraju. Kawa, której produkcja szybko rosła od lat 60. XX wieku i ustępowała jedynie eksportowi miedzi. Kawa była postrzegana jako sposób na poprawę koniunktury gospodarczej niektórych z najbardziej zubożałych mieszkańców Konga.

Dziś czas pokoju przyniósł spokój w regionie i sytuacja się ustabilizowała. Jednak plantatorzy kawy często podlegają fałszywym podatkom, żądaniom łapówek i innym przeszkodom.

Po ponad 30 latach konfliktu zrozumiałe jest, że sektor rolny we wschodniej DRK wciąż się odradza. W przyszłości sektor kawy będzie odgrywał ważną rolę w odbudowie gospodarczej i społecznej tkanki kraju. Inwestycje podmiotów z sektora prywatnego i publicznego pomogły w tworzeniu spółdzielni, których celem jest nie tylko poprawa jakości kawy i cen, ale także złagodzenie problemów społecznych.