Kawa z Rwandy

Wyświetlanie jednego wyniku

  • kawa ziarnista Arabica Rwanda, kawa z afryki, palarnia kawy kraków, świeżo palona kawa

    Kawa Rwanda Semi-washed

    21,70 78,00 
    Wybierz opcje

Wyświetlanie jednego wyniku

Chociaż kolonialna przeszłość Rwandy ma kluczowe znaczenie dla wprowadzenia kawy do tego kraju, ze względu na położenie Rwandy w pobliżu centrum Afryki, niewielu Europejczyków faktycznie postawiło stopę w kraju aż do połowy lat 90. XIX wieku. Nawet po „Konferencji Berlińskiej” w 1885 roku, kiedy Niemcy ogłosiły kontrolę nad obszarami Burundi i Rwandy, pierwszy udokumentowany europejski podróżnik, który kiedykolwiek postawił stopę w Rwandzie, przybył dopiero w 1894 roku.

 

Na początku XX wieku niemieccy misjonarze i osadnicy przywieźli kawę do Rwandy. Produkcja kawy na dużą skalę została zapoczątkowana w latach 30 i 40 przez belgijski rząd kolonialny, który oficjalnie kontrolował Kongo Belgijskie oraz bliźniacze terytorium Ruanda-Urundi (które później stały się krajami Rwandy i Burundi)

Belgijski rząd wprowadził obowiązkową uprawę. Belgowie zmusili rodowitych Ruandyjczyków do uprawy kawy, aby móc produkować tanią, niskiej jakości kawę na eksport. Większość zysków z produkcji opuściła Rwandę wraz z samą kawą.

Kiedy belgijski rząd się wycofał, wielu rolników przestało dbać o swoje drzewa, ponieważ nie było to już obowiązkowe. Dla niektórych kawa była postrzegana jako symbol kolonialnego ucisku. Jednak wielu dostrzegło również korzyści ekonomiczne wynikające z dalszej uprawy kawy, a branża ta szybko stała się ważna dla krajowej gospodarki Rwandy.

Produkcja kawy była kontynuowana po odejściu belgijskich kolonistów. Do 1970 r. kawa stała się największym towarem eksportowym w Rwandzie i stanowiła 70% całkowitych przychodów z eksportu. Była uważana za tak cenną, że od 1973 roku wyrywanie krzewów kawowych z ziemi było nielegalne.

Współczesna Rwanda uważana jest za jeden z najbardziej stabilnych krajów regionu. Od 2003 roku jej gospodarka rosła o 7-8% rocznie, a produkcja kawy odegrała kluczową rolę w tym wzroście gospodarczym.  Dziś drobni rolnicy napędzają przemysł w Rwandzie. W kraju nie ma dużych plantacji. Większość kawy produkowanej w Rwandzie to Arabica. Rośliny odmiany Bourbon stanowią 95% wszystkich krzewów. Niewątpliwie Rwanda i uprawiana tam kawa Arabica to kolejne miejsce, które musiało odwiedzić nasz sklep z kawą.