Kawa z Tanzanii

Wyświetlanie jednego wyniku

  • kawa ziarnista, kawa Tanzania AA, kawa z afryki, palarnia kawy kraków, świeżo palona kawa

    Kawa Tanzania AA

    24,00 86,00 
    Wybierz opcje

Wyświetlanie jednego wyniku

Przybycie kawy do Tanzanii jest udokumentowane w historii mówionej. Plemię Haya z północno-zachodniej Tanzanii podobno sprowadziło kawę z Abisynii (dzisiejsza Etiopia) w XVI wieku. Ta „kawa Haya”, czyli amwani, była odmianą Robusty. Wcześni Tanzańczycy przygotowywali amwani, gotując niedojrzałe wiśnie z ziołami, a następnie wędząc mieszankę przez kilka dni. Otrzymaną mieszankę wiśniową można było żuć w całości.

Kawa w kulturze Haya pełniła bardziej funkcję kulturową niż była produktem codziennego spożycia. Amwani było zawarte w oficjalnych pozdrowieniach, hołdzie dla rodziny królewskiej i rytuałach religijnych. Używanie kawy było tak skrupulatnie ograniczane, że aby uprawiać kawę, ludzie potrzebowali zgody ze strony rodziny królewskiej. Ta ścisła kontrola uprawy kawy zwiększyła również jej wartość i status poprzez ograniczenie podaży i rzadsze wytwarzanie kawy.
Kiedy Niemcy przejęły kontrolę nad Afryką Wschodnią pod koniec XIX wieku, rząd kolonialny szybko ustanowił prawa, które rozpowszechniły sadzenie kawy w całym regionie. Prawa te miały zmusić Haya do wejścia do gospodarki, a co za tym idzie, do stania się bardziej zależnymi od nowej władzy. Kiedy kawa stała się wszechobecna, Haya stracili bogactwo wynikające z posiadania monopolu. Prawa te oznaczały również, że Niemcy mogli eksportować wysokowartościową kawę czerpiąc z tego duże zyski.

Zbiór kawy w Tanzanii odbywa się od października do lutego dla odmiany Arabica (eksport trwa od grudnia do kwietnia) oraz od czerwca do grudnia dla Robusty (z eksportem od sierpnia do lutego), co daje łączną ilość 750.000 worków kawy rocznie.

Trochę podobnie do kawy z Kenii, kawa Tanzania również wykazują  żywą, przyjemną kwasowość, oraz głęboki, bogaty i mocny smak. Zazwyczaj o średnim body, które jest intensywne i kremowe. Wspaniale warunki uprawy na zboczach Kilimandżaro sprawiają, że nasz sklep z kawą i Tanzania to nierozerwalny duet.